З квітня 2022 року Урядом України виділяються кошти на першочергові заходи з відновлення передусім об’єктів критичної інфраструктури у деокупованих населених пунктах, які постраждали в результаті російської агресії проти України. Разом тим, комплексне відновлення населених пунктів потребує більш ґрунтовного аналізу, планування та забезпечення відповідності сучасним підходам до містобудування.

              З метою запровадження комплексного відновлення населених пунктів Верховною Радою України прийнято Закон України від 12 травня 2022 року № 2254-IX „Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльностіˮ, яким внесено зміни до Закону України „Про регулювання містобудівної діяльностіˮ, зокрема, в частині запровадження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини).

              Постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1159 було затверджено Порядок розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них.

              Відповідно до частини п’ятої статті 152 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльностіˮ положення затвердженої програми комплексного відновлення території територіальної громади (її частини) є складовими вихідних даних для розроблення та внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні.

              Звертаємо увагу, що Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земельˮ запроваджено новий вид містобудівної документації на місцевому рівні – комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, а також внесено низку інших змін до Закону в частині регулювання розроблення містобудівної документації на місцевому рівні. Враховуючи викладене, для забезпечення післявоєнної відбудови України важливим є розроблення програм комплексного відновлення (за потреби), а також наявність актуальної містобудівної документації на місцевому рівні.

              Для реалізації зазначених завдань Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України листом від 05.01.2023 № 172/09/14-23 організувало збір відомостей про стан містобудівної документації на місцевому рівні, відомостей щодо необхідності або недоцільності розроблення програм комплексного відновлення територій територіальних громад (їх частин) у розрізі інформації від територіальних громад шляхом заповнення окремої форми за посиланням https://form.jotform.com/230012500975041

Довідкові матеріали:

Посилання на запис онлайн-нараду, яка відбулася 11 січня 2023 року з цього питання https://youtu.be/CCDCJoRMLOM

Консультації з питань програм комплексного відновлення: (073) 328-77-73

Запитання щодо заповнення анкет надсилати ukrainetoeurope@gmail.com Юрій
Войціцький, експерт проекту «Надання експертної та технічної допомоги уряду та регіональним адміністраціям у
розробці та реалізації планів відновлення».

Посібники з просторового планування (матеріали USAID АГРО):
https://drive.google.com/drive/folders/1JQZtRAxyxvdQg0OrdY2EfIY5fLS9iwK2