Довший час безбар’єрність асоціювалася у багатьох людей лише з подоланням фізичних перешкод – наприклад облаштуванням пандусів. Насправді ж це поняття ширше і стосується кожного.

         Так, більшість щоденних дій для людини з інвалідністю – це важке випробування. Кожен крок супроводжується бар’єрами: у під’їзді – сходинки, в автобусі – незручні посадкові майданчики. Ситуації, коли людина з інвалідністю не може влаштуватися на роботу через упередження роботодавця – це проблема бар’єрів, вирішення яких є обов’язком держави перед її громадянами. Але й інших бар’єрів довкола нас, на жаль, також багато. Це коли жителі віддалених сіл не можуть оплатити комунальні послуги зі смартфона, й коли випускник університету не може працевлаштуватися на першу роботу, й коли молода мати не може вийти з декрету, адже немає місць у дитсадках.

         Згідно безбар’єрності забезпечуються рівні права та можливості для всіх людей у самореалізації, зайнятості, пересуванні, здобутті освіти, спілкуванні, дозвіллі та розвитку. ЦЕ КОЛИ ЛЮДИНУ ПРИЙМАЮТЬ, поважають і цінують незалежно від статі, віку, фізичних особливостей, а при прийнятті рішень влада, бізнес, громада враховує інтереси всіх суспільних груп, в тому числі малочисельних.

 

         3 грудня 2020 року видано УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».

         Згідно даного Указу у квітні 2021 року прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка розрахована на 10 років. Із визначеними 6 напрямків у розбудові безбар’єрної України (де розписано аналіз поточного стану проблем, стратегічні цілі і завдання на досягнення цілей та очікувані результати)

- Соціальна (забезпечення дозвілля та простору для самовираження);

- Освітня (створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти);

- Економічна (всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають рівні умови та можливості для працевлаштування);

- Інформаційна (люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція, переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу);

- Фізична (створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та ін);

- Цифрова (усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації).

 

         А вже відповідно до даної Стратегії 5 серпня Кабмін затвердив План заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору. Цей документ вже не просто прагнення або бачення, це певні зобов’язання, відповідальні особи і покроковий план дій.

         В області з метою виконання плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії прийнято розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29 жовтня 2021 року № 660/01.02-01, яким затверджено план заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації в області Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

         Для ефективної реалізації Стратегії в регіоні розпорядженням голови ОДА від 22.12.2021 створено постійно діючу робочу групу з впровадження Плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії. До складу робочої групи увійшли голови районних державних адміністрацій, голови окремих територіальних громад області, керівники профільних структурних підрозділів обласної державної адміністрації та представники громадських організацій, які опікуються питаннями створення безбар'єрного простору.

         Обласною державною адміністрацією розроблено та 05.01.2022 за № 10/01.02-08 затверджено календарний план виконання заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації у Тернопільській області Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні на період до 2030 року. Зазначеним календарним планом визначені строки виконання кожного із заходів передбачених Планом заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії, визначені відповідальні виконавці та вимірювальні цільові показники очікуваного результату.

 

         Також на Дія.Безбар'єрність є статті та інструкції, які допоможуть розібратися в державних послугах у важливі моменти життя

 

     Повідомлення про проведення електронних консультацій щодо проєкту плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації в області Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року 

     13 квітня 2023 року відбулось обговорення проєкту плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації в області Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

Лист ГО ВГО Національна асамблея людей з інвалідністю України з посиланням на актуальні видання