Довший час безбар’єрність асоціювалася у багатьох людей лише з подоланням фізичних перешкод – наприклад облаштуванням пандусів. Насправді ж це поняття ширше і стосується кожного.

         Так, більшість щоденних дій для людини з інвалідністю – це важке випробування. Кожен крок супроводжується бар’єрами: у під’їзді – сходинки, в автобусі – незручні посадкові майданчики. Ситуації, коли людина з інвалідністю не може влаштуватися на роботу через упередження роботодавця – це проблема бар’єрів, вирішення яких є обов’язком держави перед її громадянами. Але й інших бар’єрів довкола нас, на жаль, також багато. Це коли жителі віддалених сіл не можуть оплатити комунальні послуги зі смартфона, й коли випускник університету не може працевлаштуватися на першу роботу, й коли молода мати не може вийти з декрету, адже немає місць у дитсадках.

         Згідно безбар’єрності забезпечуються рівні права та можливості для всіх людей у самореалізації, зайнятості, пересуванні, здобутті освіти, спілкуванні, дозвіллі та розвитку. ЦЕ КОЛИ ЛЮДИНУ ПРИЙМАЮТЬ, поважають і цінують незалежно від статі, віку, фізичних особливостей, а при прийнятті рішень влада, бізнес, громада враховує інтереси всіх суспільних груп, в тому числі малочисельних.

 

         3 грудня 2020 року видано УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».

         Згідно даного Указу у квітні 2021 року прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка розрахована на 10 років. Із визначеними 6 напрямків у розбудові безбар’єрної України (де розписано аналіз поточного стану проблем, стратегічні цілі і завдання на досягнення цілей та очікувані результати)

- Соціальна (забезпечення дозвілля та простору для самовираження);

- Освітня (створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти);

- Економічна (всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають рівні умови та можливості для працевлаштування);

- Інформаційна (люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція, переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу);

- Фізична (створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та ін);

- Цифрова (усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації).

        Для реалізації Стратегії Кабінетом Міністрів України кожні два роки затверджуватиметься план заходів з реалізації Стратегії.

        У області діє Програма зі створення безбар’єрного простору в Тернопільській області на 2021–2025 роки, яка затверджена рішенням Тернопільської обласної ради від 26 травня 2021 року № 188 (зі змінами).

 

        На Дія.Безбар'єрність є статті та інструкції, які допоможуть розібратися в державних послугах у важливі моменти життя

          Лист ГО ВГО Національна асамблея людей з інвалідністю України з посиланням на актуальні видання

          Посібник для роботодавців «Працевлаштування осіб з інвалідністю» та розробки Платформи «РАЗОМ»