Запроваджено мораторій на підвищення тарифів у сфері теплопостачання, зокрема, не розмежовано суб'єктів господарювання, що використовують газ для теплопостачання та альтернативні джерела енергії

6 жовтня 2022

Відповідно до положень Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» на даний час встановлений мораторій на підвищення цін (тарифів) на ринку природного газу та у сфері теплопостачання.
 
Тобто, забороняється підвищення тарифів для всіх категорій споживачів на послуги з розподілу природного газу, а також теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
 
Цим законодавчим актом також встановлені окремі гарантії в частині понесених збитків суб’єктами господарювання шляхом надання компенсацій заборгованості із різниці в тарифах.
 
Зазначений закон набув чинності 19 серпня 2022 року. Водночас, положення статті 58 Конституції України визначають, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
 
Варто також нагадати, що Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану» рекомендувала органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію, у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії.
 
Відповідно до пункту 1 Постанови ці норми стосувалися лише окремої групи споживачів – населення. Жодних обмежень на встановлення тарифів у частині їх збільшення для бюджетної сфери та інших споживачів в урядовій постанові не міститься.
 
Таким чином, якщо суб’єкт господарювання надає послуги в сфері теплопостачання лише для установ та закладів, які фінансуються за рахунок державного та місцевого бюджетів, орган місцевого самоврядування міг розглядати заяви від цих суб'єктів господарювання та встановлювати тарифи відмінні від тих, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.
Отже, розгляд виконавчим комітетом заяви від суб’єктів господарювання про встановлення тарифів на теплову енергію, на виробництво теплової енергії, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії та прийняття рішення щодо встановлення тарифів до набуття чинності Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» є такими, що не суперечать чинному законодавству України.